DineshFlourMills

Navratri Vrat Essentials Combo 2.35kg | Sabudana, Samak Rice, Makhana, Rajgira Atta, Sendha Namak & Muskmelon Seeds

(1)
SKU: DFM-Navratri Combo

Rs. 965.00(Rs. 0.41/g)

Combo: 2.35 Kg
In stock

This product will be available for sale in 2 weeks, but you can pre-order now to receive 10% discount!

Most popular: Buy 7 or more. GET RS 25 OFF. Code: DNS25

Best Value: Buy 12 or more. GET Rs 45 OFF. Code: DNS45

Estimated delivery between October 08 and October 09. !

In stock and ready to ship

Pickup available at: SHOP NO 50,OLD RAJINDER NAGAR MARKET, NEW DELHI - 110060

Usually ready in 1 hour

Quality You Can Trust

Every Dinesh Flour Mills product is carefully selected or freshly prepared with close attention to quality. If you have any questions or concerns about your purchase, contact us at info@dineshflourmills.com. Our team will be happy to assist you promptly.

Delivery Information

Free Shipping Pan India!
"Free delivery across India when the total order weight is 9 kg or more."

Navratri Vrat Essentials Combo 2.35kg | Sabudana, Samak Rice, Makhana, Rajgira Atta, Sendha Namak & Muskmelon Seeds

Rs. 965.00(Rs. 0.41/g)

Rs. 965.00(Rs. 0.41/g)

Options
Combo: 2.35 Kg
  • 2.35 Kg

Prepare traditional Navratri vrat recipes with the Dinesh Flour Mills Navratri Vrat Essentials Combo. This convenient fasting grocery combo brings together six commonly used vrat ingredients in separately packed quantities.

The combo contains Sabudana, Samak Rice, Phool Makhana, Amaranth Atta, Sendha Namak and Muskmelon Seeds. Use every product separately or combine selected ingredients according to your preferred vrat recipe.

What’s Inside the Combo?

  • Sabudana / Tapioca Pearls: 200 g
  • Samak Rice / Barnyard Millet: 250 g
  • Phool Makhana / Fox Nuts: 200 g
  • Amaranth Atta / Rajgira Atta: 500 g
  • Sendha Namak / Rock Salt: 1 kg
  • Muskmelon Seeds: 200 g
  • Total net quantity: 2.35 kg
  • Pack configuration: Six separate packets

Product Highlights

  • Six popular vrat ingredients in one convenient combo
  • Each product supplied in a separate packet
  • Not a premixed fasting food
  • Open and use only the ingredient required
  • Suitable for preparing traditional Navratri and upvas recipes
  • Convenient single-combo purchase
  • Vegetarian grocery products
  • Packed by Dinesh Flour Mills
  • Trusted Since 1970

Traditional Vrat Recipe Ideas

Use the products in this Navratri fasting combo to prepare:

  • Sabudana Khichdi
  • Sabudana Kheer
  • Samak Rice Pulao
  • Samak Rice Khichdi
  • Roasted Phool Makhana
  • Makhana Kheer
  • Rajgira Roti
  • Rajgira Paratha
  • Vrat-style Aloo with Sendha Namak
  • Kheer garnished with Muskmelon Seeds
  • Muskmelon Seed Chutney
  • Homemade vrat thali preparations

Fresh vegetables, dairy products, spices and other recipe ingredients are not included. Add them according to your preferred preparation.

Six Separate Packs, Not a Premix

All six products are packed individually. Sabudana, Samak Rice, Makhana, Rajgira Atta, Sendha Namak and Muskmelon Seeds are not mixed together. This allows you to store and use every ingredient separately.

Important Fasting Information

Fasting practices and permitted ingredients can differ between families, regions and traditions. Please check the individual ingredients and choose according to your household’s Navratri vrat customs.

This combo contains uncooked grocery ingredients. It is not a ready-to-eat Navratri meal.

The salt included in this combo is Sendha Namak / Rock Salt, not regular table salt.

Storage Instructions

Store all packets in a cool, dry and hygienic place away from moisture and direct sunlight. After opening, transfer each product to a separate clean, dry and airtight container. Always use a clean, dry spoon.

Check each individual packet for its best-before date and product-specific information.

Order the Dinesh Flour Mills Navratri Vrat Essentials Combo online for a practical assortment of Sabudana, Samak Rice, Phool Makhana, Rajgira Atta, Sendha Namak and Muskmelon Seeds.

Freshness & Quality You Can Trust

Carefully sourced ingredients, prepared with care and hygienically packed to bring dependable quality and freshness to your kitchen.

Combos

Everyday Essentials, Perfectly Paired

Everyday Masala Combo – 6 Kitchen Essentials
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Everyday Masala Combo – 6 Kitchen Essentials
From Rs. 389.00 Rs. 490.00(Rs. 0.648/g)
-21%
In stock
Four raw seeds combo pack by Dinesh Flour Mills, featuring pumpkin, sunflower, chia, and flax seeds in individual bags, with bowls of the loose seeds in front on a light beige background.
Image alt
Image alt
Image alt
DineshFlourMills
4 Raw Seeds Combo Pack | Pumpkin, Sunflower, Chia & Flax Seeds
Rs. 449.00 Rs. 590.00(Rs. 0.49/g)
-24%
In stock
Dinesh Flour Mills 5 Dals Family Variety Combo with five 500g dal packs
Image alt
Image alt
Image alt
DineshFlourMills
5 Dals Family Variety Combo | 5 × 500g Packs | Total 2.5kg
Rs. 449.00 Rs. 559.00(Rs. 0.176/g)
-20%
In stock
Dinesh Flour Mills Ganesh Chaturthi Modak Making Combo with free modak mould
Image alt
Image alt
Image alt
DineshFlourMills
Ganesh Chaturthi Modak Combo | Dinesh Flour Mills
Rs. 790.00 Rs. 945.00(Rs. 0.472/g)
-16%
In stock
Dinesh Flour Mills Navratri Vrat Essentials Combo with six separately packed fasting ingredients
Image alt
Image alt
Image alt
DineshFlourMills
Navratri Vrat Essentials Combo 2.35kg | Sabudana, Samak Rice, Makhana, Rajgira Atta, Sendha Namak & Muskmelon Seeds

Rs. 965.00(Rs. 0.41/g)

In stock
Monthly Grocery Essentials Combo | MP Atta 5kg, Basmati Rice 3kg, Toor Dal 1kg, Moong Dal 1kg & Mustard Oil 1L
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Monthly Grocery Essentials Combo | MP Atta 5kg, Basmati Rice 3kg, Toor Dal 1kg, Moong Dal 1kg & Mustard Oil 1L
Rs. 1,650.00 Rs. 1,999.00(Rs. 0.145/g)
-17%
In stock
Dinesh Flour Mills MP Sharbati Atta 5 kg and Premium Basmati Rice 5 kg value combo
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
M.P. Sharbati Atta 5 kg & Premium Basmati Rice 5 kg Value Combo
Rs. 1,199.00 Rs. 1,500.00(Rs. 0.12/g)
-20%
In stock
Dinesh Flour Mills Everyday Thali Combo with Khapli Atta, Moong Dhuli Dal and traditional roti dal thali
Dinesh Flour Mills
Everyday Thali Combo – Khapli Atta & Moong Dhuli Dal | Dinesh Flour Mills
Rs. 224.00 Rs. 389.00
-42%
In stock
Dinesh Flour Mills Chole Chawal Cooking Combo with Basmati Rice, Kabuli Chana and Chana Masala
Image alt
Image alt
Image alt
DineshFlourMills
Chole Chawal Cooking Combo 1.6kg | Basmati Rice, Kabuli Chana & Chana Masala
Rs. 350.00 Rs. 499.00(Rs. 0.219/g)
-30%
In stock
Oats and Muesli Breakfast Combo Pack with Roasted Flax Seeds
Image alt
Image alt
Image alt
DineshFlourMills
Oats and Muesli Breakfast Combo Pack with Roasted Flax Seeds
Rs. 415.00 Rs. 555.00(Rs. 0.34/g)
-25%
In stock
Dinesh Flour Mills Rajma Chawal Cooking Combo with Basmati Rice, Rajma and Rajma Masala
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Rajma Chawal Cooking Combo 1.6kg | Choose Rajma Chitra or Jammu
Rs. 389.00 Rs. 460.00(Rs. 0.231/g)
-15%
In stock
Dinesh Flour Mills Millet Atta Combo Pack with Ragi, Jowar and Bajra Atta
Image alt
Image alt
Image alt
DineshFlourMills
Millet Atta Combo Pack | Ragi, Jowar & Bajra Atta, 900 g Each
Rs. 270.00 Rs. 345.00(Rs. 0.1/g)
-22%
In stock
Dinesh Flour Mills Unpolished Dal Combo with Arhar Dal, Moong Dhuli Dal and Chana Dal, 500 g each
Image alt
Image alt
Image alt
DineshFlourMills
Unpolished Dal Combo Pack 1.5 kg | Arhar Dal, Moong Dhuli Dal & Chana Dal | 3 × 500 g
Rs. 275.00 Rs. 399.00(Rs. 0.17/g)
-31%
In stock

Exclusive Deals & Offers

Desi Khand Organic
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Desi Khand | Certified Organic Source – Pure & Natural | Dinesh Flour Mills

From Rs. 139.00(Rs. 0.139/g)

In stock
Chana Sattu - Roasted Gram Flour
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Chana Sattu - Roasted Gram Flour
From Rs. 90.00 Rs. 160.00(Rs. 0.18/g)
-44%
In stock
Soya Chunks (Plants Based Protein) | No Preservatives | Dinesh Flour Mills
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Soya Chunks (Plants Based Protein) | No Preservatives | Dinesh Flour Mills
Rs. 55.00 Rs. 70.00(Rs. 0.27/g)
-21%
In stock
Roasted Vermicelli | Made from Pure Suji | No Maida, No Preservatives
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Roasted Vermicelli | Made from Pure Suji | No Maida, No Preservatives
From Rs. 99.00 Rs. 178.00(Rs. 0.198/g)
-44%
In stock
all purpose flour_Maida
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Maida (All Purpose Flour)
From Rs. 99.00 Rs. 125.00(Rs. 0.099/g)
-21%
In stock
Ragi_finger_millet
Image alt
Dinesh Flour Mills
Ragi (Finger Millet)
From Rs. 49.00 Rs. 70.00(Rs. 0.098/g)
-30%
In stock
suji macroni,macroni
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Macroni Pasta (Made Of SOOJI)
From Rs. 55.00 Rs. 78.00(Rs. 0.11/g)
-29%
In stock
Pumpkin Seeds | Natural & No Preservatives | Dinesh Flour Mills
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Pumpkin Seeds | Natural & No Preservatives | Dinesh Flour Mills
From Rs. 130.00 Rs. 199.00(Rs. 0.65/g)
-35%
In stock
oats
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
OATS FLAKES (OATS POHA) Avena Sativa-Quick Oats | Steel Cut Oats I Instant Cooking Oats | Gluten-Free | High Fiber & Protein | Heart-Healthy | Ideal for Busy Lifestyles & Weight Watchers
From Rs. 90.00 Rs. 99.00(Rs. 0.18/g)
-9%
In stock
Dinesh Flour Mills Boora Sugar traditional बूरा शक्कर pack for ladoo, panjiri, halwa and Indian sweets
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Boora Sugar (बूरा शक्कर) | Traditional Indian Sweetener for Mithai, Ladoo & Prasad
From Rs. 99.00 Rs. 120.00(Rs. 0.099/g)
-18%
In stock
Organic Himalayan Pink Salt (Lahori Namak) | Natural Unrefined Rock Salt | Sendha Namak
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Organic Himalayan Pink Salt (Lahori Namak) | Natural Unrefined Rock Salt | Sendha Namak
Rs. 85.00 Rs. 119.00(Rs. 0.085/g)
-29%
In stock
Jau Sattoo
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Jau Sattu (जौ का सत्तू) | Barley Sattu Powder | Freshly Prepared | No Preservatives |
Rs. 89.00 Rs. 109.00(Rs. 0.178/g)
-18%
In stock
Packaging of Dinesh Flour Mills sunflower seeds with decorative elements on a beige background.
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Sunflower Seeds – Unpolished I Raw I No Preservatives | Dinesh Flour Mills
Rs. 109.00 Rs. 149.00
-27%
In stock
Flax Seeds ( "अलसी के बीज" )
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Flax Seeds ( "अलसी के बीज" )
From Rs. 60.00 Rs. 99.00(Rs. 0.24/g)
-39%
In stock
Dinesh Flour Mills quinoa package on a white background
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Quinoa
From Rs. 90.00 Rs. 160.00(Rs. 0.36/g)
-44%
In stock
Organic Black Mustard Oil | Wood Pressed & Cold Pressed
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Organic Black Mustard Oil | Wood Pressed & Cold Pressed
From Rs. 350.00 Rs. 499.00(Rs. 0.35/g)
-30%
In stock
oats,jumbo
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Jumbo Oats | Wholegrain Rolled Oats | Gluten-Free | High Fiber & Protein | Heart-Healthy | Ideal for Weight Management
From Rs. 95.00 Rs. 128.00(Rs. 0.19/g)
-26%
In stock
A2 Gir Cow Bilona Ghee | Traditional Desi Ghee | Dinesh Flour Mills
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
A2 Gir Cow Bilona Ghee | Traditional Desi Ghee | Dinesh Flour Mills
From Rs. 599.00 Rs. 1,500.00(Rs. 2.4/g)
-60%
In stock
Organic Ragi Macroni | No Preservatives | Finger Millet Pasta | Dinesh Flour Mills
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Organic Ragi Macroni | No Preservatives | Finger Millet Pasta | Dinesh Flour Mills
From Rs. 75.00 Rs. 150.00(Rs. 0.3/g)
-50%
In stock
Muesli by Dinesh Flour Mills – A crunchy mix of rolled oats, wheat flakes, cornflakes, rice flakes, almonds, raisins, and dried fruits,
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Muesli by Dinesh Flour Mills – A crunchy mix of rolled oats, wheat flakes, cornflakes, rice flakes, almonds, raisins, and dried fruits,
From Rs. 115.00 Rs. 199.00(Rs. 0.46/g)
-42%
In stock
Chia Seeds
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Chia Seeds
From Rs. 155.00 Rs. 195.00(Rs. 0.62/g)
-21%
In stock
Popcorn Makki | PVR-Style Popcorn at Home | No Preservatives
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Popcorn Makki | PVR-Style Popcorn at Home | No Preservatives
Rs. 99.00 Rs. 129.00(Rs. 0.247/g)
-23%
In stock
Organic Jowar Macroni | 8-Min Ready Millet Pasta for Students | Dinesh Organics
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Organic Jowar Macroni | 8-Min Ready Millet Pasta for Students | Dinesh Organics
From Rs. 75.00 Rs. 185.00(Rs. 0.3/g)
-59%
In stock
Dinesh Flour Mills Soya Granules packet
Image alt
Image alt
Image alt
Dinesh Flour Mills
Soya Granules | Soya Keema
From Rs. 49.00 Rs. 70.00(Rs. 0.196/g)
-30%
In stock
  • 5 stars: 1 (100%)
  • 4 stars: 0 (0%)
  • 3 stars: 0 (0%)
  • 2 stars: 0 (0%)
  • 1 star: 0 (0%)
d
diksha
Vrat ke liye ekdum convenient combo

Saari vrat wali essentials ek hi combo mein mil gayi, quality bhi fresh aur achhi lagi. Sabudana, samak rice aur makhana sab useful rahe, overall combo kaafi convenient laga.

Trusted Since 1970

Five decades of quality flour, milled for lakhs of Indian kitchens.

MP Sharbati Wheat

Sourced from Madhya Pradesh's finest fields for authentic taste.

Freshly Milled Daily

Ground fresh so every packet reaches you at its best.

No Preservatives

Pure, natural grain with nothing artificial added.